Klikni na nadpis pro více informací

KOLONOSKOPIE

  Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. Byla poprvé úspěšně použita v roce 1970 a od té doby se stala běžně používanou metodou. Lékaři umožňuje prohlédnout dolní část trávicí trubice. Konkrétně se jedná a konečník a tlusté střevo. Výhodou této metody je, že dovoluje bezbolestně odebírat z výše uvedených oblastí vzorky. Kolonoskop si můžete představit jako přístroj, který se skládá z hadice, optického aparátu, malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky.

Jak kolonoskop pracuje?

Ohebná hadice kolonoskopu je zakončena optickým systémem a pracovním kanálem. Hadici lékař zavádí opatrně do konečníku a dále do tlustého střeva. Optické vlákna vedou informaci z vyšetřovaného orgánu hadicí do procesoru, kde je zpracována. Výsledkem je přesný obraz tlustého střeva. Lékař tak může střevo dokonale prohlédnout a rozpoznat jednotlivá onemocnění, která rentgenový přístroj nezobrazí. Pracovním kanálem se zavádějí do střeva malé nástroje, pomocí nichž lékař provádí malé ve střevě malé zákroky.

Kdy Vám lékař doporučí toto vyšetření?

Lékař doporučuje toto vyšetření při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění tlustého střeva. Uplatnění tohoto přístroje je jak v určení konkrétního onemocnění, tak v léčbě chorob trávicího traktu. Jak již bylo řečeno přístrojem lze odebrat ze střeva vzorek nebo odstranit malé střevní nádorky takzvané polypy. Velký význam má toto vyšetření také při zjišťování možného krvácení z tlustého střeva.

Mám se vyšetření obávat?

Kolonoskopie není moc příjemné vyšetření. Proto je důležité důsledně dodržet přípravu, kterou Vám lékař doporučí, aby jste vyšetření nemusel absolvovat znova. Na druhou stranu je třeba říci, že mnohdy nahradí operaci, při které by Vaše tělo bylo zatíženo mnohem více. Bolesti se obávat nemusíte. Můžete dostat injekci , která zmírní nepříjemné vjemy v průběhu vyšetření.

Co mám před vyšetřením udělat?

Pro úspěšné vyšetření je nezbytná dokonalá příprava pacienta, která spočívá ve vyprázdnění střev. Pokud se chystáte na kolonoskopické vyšetření, zcela jistě Vám bude přesně vysvětleno, jak máte před výkonem postupovat. Konkrétní postupy se na jednotlivých pracovištích liší. V zásadě ale platí, den před vyšetřením v poledne si dáte poslední lehčí jídlo, od té doby budete do rána pouze pít. Do večera Vás čeká vypít asi tak 4 litry tekutiny a užít přesnou dávku projímadla. Musíte počítat s tím, že se budete postupně vyprazdňovat. Proto je lépe být v domácím prostředí a v klidu. Užíváte-li léky na ředění krve, po dohodě s ošetřujícím lékařem je vysaďte, týden před kolonoskopií. Den před vyšetřením si vezměte jen nejnutnější léky.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Lékař Vám zavede v poloze na levém boku opatrně ohebnou hadici do konečníku. O každém kroku Vás bude informovat a upozorňovat, co se bude dít dále. V průběhu vyšetření je možné, že po Vás lékař bude chtít, aby jste se otočili na záda, potom zpět na bok pro snadnější zavádění koloskopu.Klidně při vyšetření dýchejte, nežvýkejte a nehýbejte se. Vyšetření trvá zhruba 15 až 20 minut.  

Co bude po vyšetření?

Po skončení kolonoskopie zůstaňte ještě podle potřeby v klidu. Pokud jste dostali injekci proti bolesti, můžete řídit motorové vozidlo až po uplynutí dostatečně dlouhé doby – o její délce Vás poučí lékař podle druhu použité analgetizace. Pokud Vám byl odstraněn polyp, budete poučeni o možných komplikacích, stravě a režimu pro následující dny.

Kdy bude výsledek?

Výsledek Vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud odebíral z Vašeho tlustého střeva vzorky, pak bude výsledek zhruba za týden.

Jaká jsou alternativní vyšetření?

Nelze-li z nějakého důvodu provést kolonoskopii, je možné použít CT nebo ultrazvukové vyšetření břicha.

REKTOSKOPIE

Co to je rektoskopie?

Je vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout konečnou část trávicí trubice, rektum. Konkrétně se jedná o konečník a konec tlustého střeva. K vyšetření slouží přístroj zvaný rektoskop. Klasický rektoskop se skládá z kovové trubice, optiky a zdroje světla.

Jak rektoskop pracuje?

Konec rektoskopu se zavádí do konečníku. Na druhý konec lékař nasazuje optiku. Zdroj světla ústí do kovové trubice. Po zavedení kovové trubice do konečníku, lékař vyšetřovaný prostor prohlíží. Výhodou rektoskopie je, že je možné zavést skrz trubici malé nástroje a odebrat vzorky. Ty se pak posílají k dalšímu histologickému vyšetření. Při histologickém vyšetření se tkáň zkoumá pod mikroskopem. Podle jednotlivých struktur ve vzorku lze poznat charakter onemocnění.

Kdy Vám Lékař doporučí rektoskopii?

Lékař Vám obvykle doporučí toto vyšetření při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění konečníku. Důležitou roli hraje rektoskopie u krvácení z výše uvedené oblasti. Pomocí rektoskopie lze určit, zda se jednalo o krvácení z hemoroidů nebo z nádoru. Hemoroidy jsou celkem běžné onemocnění. Jde v podstatě o rozšířené žíly v konečníku. Tedy onemocnění sice nepříjemné, ale život bezprostředně neohrožující.

Mám se vyšetření obávat?

Vyšetření pro Vás může být poněkud nepohodlné kvůli poloze, ve které se provádí. Poloha je tzv. na pejska (na kočičku), tedy na všech čtyřech pokrčených končetinách (kolenou a loktech). Vyšetření v této poloze není možno provést u osob s náhradou kolenního kloubu, nebo u pacientů krátce po úraze kolene nebo kotníku, protože požadovanou polohu nezaujmou. Používá se pak poloha vleže na boku, ale pro vyšetření je méně přesná. Dále se vyšetření neprovádí u osob v těžkém stavu. Vyšetření je nebolestivé, není třeba se ho obávat.

Co mám před vyšetřením udělat?

Pokud bude rektoskopie součástí ostatních vyšetření během Vašeho pobytu v nemocnici, sestry se o přípravu postarají. Před výkonem dostanete tzv. klyzma. To znamená, že Vám sestra pomocí hadičky zavede do konečníku roztok, po kterém se budete postupně vyprazdňovat. Tak se konečník vyprázdní a bude ho možné dobře prohlédnout. Pokud budete vyšetřeni ambulantně, doporučí Vám lékař vyprazdňovací přípravek, který se aplikuje v domácím prostředí do konečníku pomocí speciálního násadce 4 hodiny před vyšetřením.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Po zaujmutí příslušné polohy Vám lékař opatrně zavede kovovou trubici rektoskopu do konečníku. Trubice je na konci potřena mesocainem. To je mast, která Vám vyšetřovanou oblast částečně znecitliví. Nemusíte se ničeho obávat, lékař Vám před vyšetřením vše vysvětlí a při vyšetření Vás postupně bude na další kroky upozorňovat. Klidně dýchejte a neměňte výchozí polohu. Vyšetření trvá 5 až 10 min.

Co bude po vyšetření?

Po vyšetření není potřeba dodržovat nějaký speciální režim. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost.

Kdy bude výsledek?

Výsledek Vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud odebíral z Vašeho konečníku vzorky, pak bude výsledek zhruba za týden.

Jaká jsou alternativní vyšetření?

Nelze-li z nějakého důvodu provést rektoskopii, je možné použít CT vyšetření nebo RTG vyšetření s tzv. kontrastem. Konečník je také přehledný při koloskopii, což je vyšetřovací metoda pro celé tlusté střevo.

 

GASTROSKOPIE

Základní popis

Gastroskopie je vyšetření, při kterém se nosem nebo ústy zavádí tenká flexibilní umělohmotná trubice do žaludku nebo do tenkého střeva. Toto vyšetření je možné využít jak k diagnostickým, tak i léčebným účelům. Ačkoliv při vyšetření mohou někteří pacienti pociťovat nevolnost neboli nauzeu,  toto vyšetření není bolestivé. Průměr gastroskopu, který se použije, záleží na účelu vyšetření.

Nasogastrická gastroskopie

(zavedení gastroskopu nosem do žaludku) je možná použít k získání vzorku žaludeční šťávy. Lékaři tak mohou zjistit, zda pacient nekrvácí do žaludku nebo mohou vyšetřit žaludeční šťávu, stupeň její kyselosti, některé enzymy a jiné charakteristiky. U pacientů s otravami je možné použít analýzy vzorků žaludeční tekutiny k identifikaci jedu. V některých případech se gastroskop zavádí na delší dobu, tak aby bylo možné získat více vzorků v období několika hodin k léčbě některých onemocnění. Tak například k zástavě krvácení je možné do žaludku zavést studenou vodu nebo je možné vypumpovat požité jedy či neutralizovat je aktivním živočišným uhlím, nebo je možné tímto způsobem podávat tekutou stravu nemocným, kteří nejsou schopni polykat. Lze nepřetržitě odsávat žaludeční obsah. Při tom se obvykle napojuje konec gastroskopie na odsávací zařízení, které ze žaludku odsává plyn a tekutinu. To napomáhá v úlevě od tlaku, ke kterému při obstrukci v trávicím traktu dochází, nebo při jiným funkčních poruchách.

Při nasogastrické enteroskopii

  se nosem zavádí delší trubice přes žaludek do tenkého střeva. Toto vyšetření je možné použít k  odběrům vzorků střevního obsahu, k nepřetržitému odsávání tekutin, k výživě, k provádění biopsií gastroskopem, který je na konci vybavený malým speciálním zařízením. V získané tkáni je možné vyšetřovat enzymatickou aktivitu, vyšetřovat jí mikroskopicky nebo provádět jiná další vyšetření. Vyšetření je nebolestivé, protože v žaludku a v tenkém střevě nejsou nervová zakončení pro bolest.

Gastroskopie

je vyšetření, při kterém se k vyšetření vnitřních struktur žaludku používá prohlížecí zařízení vybavené fibrooptickými vlákny (gastroskopu). Endoskopy mají v průměrů asi od 0,6 cm do l,3 cm a délku asi tak okolo 30 až 150 cm. Video systém s použitím fibrooptických vláken umožňuje endoskopu ohebnost a současně i zdroj světla, tak také možnost pozorování. Mnohé endoskopy jsou také vybavené malými klíšťkami k odběru vzorků tkání a elektrickou sondou určenou k destrukci patologické tkáně. Po průchodu ústní dutinou je možné endoskopem vyšetřovat jícen (ezofagoskopie), žaludek (gastroskopie) a dvanáctník (duodenoskopie). Provést celkové vyšetření trvá asi tak deset minut. Před vlastním vyšetřením Vám lékař provede lokální znecitlivění Vaší dutiny ústní a hrdla.

Jak je třeba se na vyšetření připravit?

Pacient musí být obvykle po několik hodin nalačno( obvykle 6 hodin) před endoskopickým vyšetřením. Potrava v žaludku by mohla lékaři bránit v rozhledu a také by během vyšetření mohlo dojít ke zvracení. Při endoskopickém vyšetření jsou komplikace relativně vzácné. Ačkoliv může dojít k poranění nebo dokonce perforaci trávicího traktu, tak daleko častěji dojde jen k podráždění střevní sliznice a malému krvácení.

Výsledky

Při endoskopickém vyšetření mohou lékaři dobře endoskopem pozorovat sliznici trávicího traktu. Mohou vidět oblasti podráždění, vředy, zánět a patologické slizniční výrůstky. Obyčejně také mohou odebrat k vyšetření vzorky tkání. Endoskop je také možné použít k léčbě. Malým otvorem v endoskopu může lékař prostrčit různé typy nástrojů. Tak je možné použít elektrokauteru k obliteraci cévy a zastavit tak krvácení, nebo odstranit malé výrůstky, a stejně tak je možné použít jehly k aplikaci léků do jícnových varixů a zastavit tak jejich krvácení.