HEMOROIDY

Odborné průzkumy ukazují, že menší či větší obtíže s konečníkem má více než 50 procent lidí! Neostýchejte se svěřit lékaři. Nejčastěji se obtíže projevují jako svědění a bolesti v místě řiti - vyústění konečníku, dále pak krvácení, odchod hlenu a někdy i výhřez sliznice konečníku. Příčinou uvedených obtíží mohou být záněty a trhliny v oblasti řitního kanálu, nejběžnější příčinou onemocnění však jsou hemoroidy.

Hemoroidy jsou rozšířené žíly v oblasti konečníku. Takové rozšířené žíly jsou v malém rozsahu přítomny i u zdravého člověka, jejich úkolem je "utěsnění" konečníku proti nechtěnému odchodu plynů a stolice. Za normálních okolností hemoroidy nezpůsobují žádné problémy. Když však hemoroidy způsobují obtíže od bolestí až po krvácení - krev ve stolici a výhřez sliznice, mluvíme o hemoroidálním onemocnění. Důvodem hemoroidálního onemocnění jsou jednak dědičné dispozice, dále pak zácpa, sedavý způsob života, špatné stravovací návyky s nízkým příjmem tekutin, nedostatek vlákniny ve stravě a nadměrná konzumace dráždivé stravy nebo alkoholu.   Obdobné problémy jako hemoroidy však mohou způsobit také nádorová onemocnění konečníku a celého tlustého střeva! Nádory v této oblasti mohou být nezhoubného i zhoubného charakteru. Česká republika je bohužel na prvním místě na světě ve výskytu nádorů konečníku a jejich výskyt dále velmi stoupá. Z těchto důvodů má být každý pacient, který udává výše uvedené obtíže(zejména krvácení) řádně vyšetřen k vyloučení nádorového onemocnění, než bude započato s léčbou hemoroidů.  Jak lékař při vyšetření postupuje? Při endoskopickém vyšetření (anoskopie, rektoskopie, koloskopie) lékař prohlédne povrch sliznice sledovaného úseku střeva a po vyloučení eventuálního nádoru konečníku nebo tlustého střeva zjistí rozsah a stupeň hemoroidálního onemocnění a doporučí vhodnou léčbu.

Poznámka:

Správný lékařský termín pro rozšíření žíly v oblasti konečníku je hemoroidy, z řeckého haimorrhoe - krvácení (haima krev, rheo téci). Mezi lidmi se však mnohem více vžilo nespisovné označení hemeroidy. Aby i tito pacienti měli šance naše stránky najít, používáme v našich článcích současně oba termíny.

 

Stádia hemoroidů a jejich léčba

Hemoroidální onemocnění se dělí podle pokročilosti na několik stupňů, kterým odpovídá i příslušná léčba.

Hemoroidy I. stupně se projevují občasným krvácením, zejména při nebo po stolici, tlakem nebo bolestmi v řitní oblasti. V tomto stadiu je vhodná neoperační (konzervativní) léčba pomocí mastí, čípků a koupelí, je nutná úprava životosprávy a odstranění zácpy. V úvahu též přichází lokální ošetření, například sklerotizace (svraštění hemeroidů).

Hemoroidy II. stupně se projevují navíc přechodným výhřezem při zatlačení na stolici. Výhřez však ještě sám mizí po ukončení tlaku. Při tomto postižení je již často nutné zasáhnout chirurgicky, provádějí se podvazy (ligatury) hemeroidů.

Hemoroidy III. stupně jsou typické výhřezem, který je již nutno navrátit (reponovat) zevním tlakem.

Při IV. stupni hemoroidálního onemocnění je přítomen trvalý výhřez sliznice, který již není možno reponovat. Hemeroidy III. a IV. stupně je již nutné léčit chirurgicky, konzervativní metody mají jen přechodný efekt. Historie moderní chirurgické léčby hemoroidů začíná koncem 19. století (Whiteheadova metoda). Metody byly dále modifikovány ve 40. letech 20. století (Milligan-Morgan apod.). Všechny tyto metody však měly mnoho nevýhod - značné pooperační bolesti, dlouhá doba hojení, pracovní neschopnost přesahovala i 4 týdny. Někdy docházelo i k porušení funkce konečníku se samovolným odchodem plynů i stolice. Občas se objevilo také obnovení (recidiva) onemocnění s nutností další operace.

Jak lze hemoroidy diagnostikovat?

Připravte se na to, že lékař bude chtít vidět a vyšetřit vaši intimní oblast. Bez toho, že na něj „vystrčíte zadek“ to nejde. Věřte však, že lékaři jsou na to zvyklí a přistupují k tomuto onemocnění stejně profesionálně, jako k angíně nebo zlomenině. Každý lékař, ke kterému přijdete s krvácením z konečníku či jiným problémem konečníku se týkajícím, by měl vyšetřit váš konečník nejen pohledem, ale i prstem. Není to bolestivé vyšetření. Samozřejmým požadavkem za vaší strany v dnešní době, je provádět toto vyšetření s ohledem na vaše soukromí a váš pocit intimity. Čím dříve se k návštěvě lékaře odhodláte, tím lépe pro vaše onemocnění i psychiku.  Pokud po těchto vyšetřeních není diagnóza zjevná, měl by vás lékař vyšetřit anoskopem nebo rektoskopem . Jsou to trubičky z plastu nebo kovu po zasunutí do konečníku umožní jeho vyšetření. Případné ložisko či zánět, který by byl příčinou krvácení, odhalí také , která umožní lékaři prohlédnout celou oblast tlustého střeva. Bohužel krvácení do stolice jako takové může znamenat i vážnější onemocnění. Není tedy možno krvácení z konečníku podceňovat a bez bližšího vyšetření svést toto krvácení na hemoroidy. Každé krvácení do stolice musí být vyšetřeno lékařem! Riziko promeškání možnosti včasné diagnozy nádorového onemocnění tlustého střeva je se stoupajícím věkem vysoké. Pokud vám lékař po vylíčení Vašich potíží odpoví „ to jsou hemeroidy “, aniž by vás vyšetřil, tak zbystřete. Vyšetřit by vás měl. Musí totiž vyloučit jiná onemocnění s podobnými příznaky. Těmito onemocněními jsou např. výchlipky (divertikly) tlustého střeva, nádory tlustého střeva a konečníku , nárůstky (polypy) střevní sliznice, nárůstky kůže konečníku (kondylomata, kožní nádory), řitní trhlina, nespecifický střevní zánět (ulcerózní kolitida) apod.


Možnosti ošetření hemoroidů v naší ambulanci:

Barronova ligatura

Metodu poprvé popsal v roce 1963 Barron. Metoda se velice rychle rozšířila po celém světě pro svou jednoduchost. Bandáž gumovým kroužkem je považována za bezpečnou a efektivní metodu, a to jak z pohledu krátkodobého, tak i dlouhodobého . Ze všech ambulantních metod je u ní popisován nejmenší počet recidiv, který však dosahuje až 30 %. Byla provedena celá řada randomizovaných studií srovnávajících tuto metodu s ostatními ambulantními metodami, ze kterých tato vyšla výborně. Je levná účinná, s nízkou morbiditou. Na základě metaanalýzy výsledků 32 studií je nadále Barronova ligatura považována za metodu l. linie v ošetření hemoroidů. Na většině pracovišť je tato metoda považována za standard pro ošetření hemorrhoidů II a III stupně. Obvykle se doporučuje aplikovat 3 gumičky v jednom sezení. Diskomfort a bolesti po aplikaci jsou minimální a pacient vystačí například s 1 tabletkou Ibuprofenu 400 mg.

Laserová terapie , Argon terapie a infračervená koagulace

Jsou postaveny na principu nekrózy a obliterace uzlu. Někdy jsou kombinovány s podvazem uzlů. Vlastní koagulace probíhá 1- 3 sekundy a účinkuje do hloubky 3 mm. Je zcela bezpečná. Působí na sliznici a podslizniční tkáň. Nejčastěji je aplikována u uzlů I. – III. Stupně. U prolapsu není výrazně efektivní.

Radiofrekvenční terapie

Hemoroidy je možno rovněž ošetřit pomocí bipolární radiofrekvenční indukované termoterapie ( RFITT ). Principem této metody je lokální termické poškození tkáně, k němuž dochází mezi dvěma póly bipolární elektrody. V případě ošetření hemoroidů vysokofrekvenční střídavý proud protéká žilní tkání, která je v kontaktu s bipolární elektrodou, a zahřeje ji na teplotu 60 – 80 st. C. Tím je dosaženo kontrakce žilní stěny, narušení endotelové výstelky cévní stěny a následkem obliterace dojde k přerušení krevního toku v daném místě.

Hemoroidální arteriální ligace HAL

Metoda označována jako HAL je relativně novou léčebnou modalitou. Poprvé o této metodě referoval Morigana v roce 1995. K tomuto účelu byl vyvinut speciální anoskop s ultrazvukovou sondou. Tato umožňuje detekovat pomocí ultrazvukového signálu arteriální přítok hemoroidálního uzlu ve výšce 2cm nad linea dentata a pod jeho supervizí je podvazovat. Aplikovaná frekvence je 8,2 MHz ve screeningové hloubce přibližně 7 mm. Jedná se o jednoduchou a účinnou proceduru pro hemoroidy II. a III. Stupně. Získané výsledky jsou velice příznivé, návrat k normálním aktivitám je rychlý.