CROHNOVA CHOROBA

 

Ke vzniku této poruchy přispívají i některé vrozené předpoklady – až 20 % z těch, kteří se s Crohnovou chorobou léčí, má mezi svými příbuznými dalšího nemocného s touto chorobou. Z hlediska vývoje medicíny je Crohnova nemoc poměrně nedlouho známé postižení. V roce 1932 popsal Crohn, Ginsburg a Oppenheimer zánětlivé poškození konečného úseku tenkého střeva. Onemocnění bylo pojmenováno po jednom z nich – přednostní právo bylo stanoveno předností podle abecedního pořádku. Od té doby je tedy postižení známo jako Crohnova nemoc.

Jaká je příčina

Proč Crohnova nemoc vlastně vzniká zůstává dosud nejasné. Nejvíce důkazů svědčí pro teorii, že zánět tlustého střeva je důsledkem nepřiměřené obranné reakce na některé složky potravy a bakterie, které sídlí v našem střevě. Ke vzniku této poruchy přispívají i některé vrozené předpoklady – až 20 % z těch, kteří se s Crohnovou chorobou léčí, má mezi svými příbuznými dalšího nemocného s touto chorobou.

Jaké jsou příznaky

Crohnova nemoc nepatří k chorobám, které by na Vás lékař poznal „už ode dveří“. Co pacient, to jiný začátek i průběh obtíží. U někoho se choroba projeví náhle, u jiného je začátek spíše plíživý.  Náhlý začátek Crohnovy nemoci nejčastěji napodobí zánět slepého střeva. Objeví se bolesti v pravém podbřišku, nevolnost nebo zvracení, naměříte si zvýšenou teplotu. Po přijetí do nemocnice je obvykle zjištěn netypický průběh zánětu slepého střeva. Důvodem k operaci bývají v takovém případě pouze stavy vážně ohrožující život nemocného. 

Při plíživém začátku onemocnějí jste nejčastěji obtěžováni vleklými průjmy. Často se ozývají neurčité bolesti v podbřišku, nejčatěji vpravo. Začínate hubnout a trpíte zvýšenými tepolotami. „Zvracím, mám průjem a křeče v břiše, cítím se slabá“ – tyto dlouhodobé obtíže přivedou k lékaři největšinu pacientů s Crohnovou chorobou.   Pokud dojde v důsledku zánětu střeva k jeho částečnému zúžení, mohou se u Vás objevit až kolikovité bolesti břicha s poruchou odchodu plynů a nadýmáním. Tento stav se většinou spotánně upraví.  Crohnova choroba se však nemusí projevit pouze na střevě. Známé a časté jsou i projevy mimo trávicí trakt. Mohou se u Vás objevit bolesti kloubů a zad, žlučníkové a ledvinové kameny a další nemoci ledvin a žlučových cest. Tyto projevy často souvisí s aktivitou střevního zánětu. Pokud ustupuje zánět, ustupují většinou i tyto obtíže.  Zánět u Crohnovy nemoci prostupuje celou střevní stěnou. Důsledkem je tvorba tzv. píštělí, tj. proděravění střevní stěny do břišní dutiny, jiných orgánů nebo do okolí řitě. Tyto komplikace se projeví obvykle zhoršením obtíží, a to ve smyslu ohraničeného nebo rozáhlého hnisání v břišní dutině a v oblasti řitě.   Pokud se zánět rozšíří mimo střevo do břišní dutiny, je většinou nutná operace. Často je nutné odstranění postiženého úseku střeva. Ani to však není spolehlivou zárukou vyléčení. Asi u poloviny pacientů s Crohnovou nemocí je během prvních deseti let trvání nemoci nutno provést chirurgický zákrok. U poloviny operovaných pacientů se bohužel přes veškerou péčí vyvine do deseti let dlouhodobá forma onemocnění.

První pomoc

Pokud se nemoc projeví náhle – což se týká menšiny nemocných – jedná se většinou o náhlou příhodu břišní, která vyžaduje okamžitý převoz do nemocnice. Typické jsou v takovém případě příznaky napodobující zánět slepého střeva. Bolest břicha, zvracení, průjem, teplota. Bolesti se zhoršují a břicho začíná být citlivé i jen na dotek, bolest působí zejména mírné otřesy břišní stěny.

U lékaře

Pokud trpíte Crohnovou chorobou, jste většinou již vedeni na některém specializovaném pracovišti. Docházíte pravidelně na kontroly a dodržujete individuálně připravená doporučení. Léčebný přístup musí být komplexní, měl by se proto odehrávat na jednom místě, kde je shromážděna většina dokumentace o Vaší nemoci.  Crohnova nemoc se projevuje zánětlivými změnami na Vašem střevě. Pro spolehlivý průkaz této nemoci je většinou nezbytné podstoupit endoskopické vyšetření – tzv. koloskopii – při které Vám lékař pomocí flexibilní sondy s kamerou a světelnou optikou prohlédne předem vyčištěnou část střeva. Vyšetření se prvádí při vědomí, při mírném obluzení. Je sice trochu nepříjemné, pro stanovéní správné diagnózy i dalšího léčbného postupu je však nezbytné.  Při koloskopickém vyšetření je možné odebrat i vzorky střevní sliznice, který se vyšetří histologicky a nemoc spolehlivě potvrdí. Odebírají se pouze nepatrné částečky, samotný odběr je nebolestivý.  Jaké léky dostanete od svého lékaře? K léčbě Crohnovy choroby jsou v praxi nejčastěji používány kortikosteroidy a léky, jejichž účinnou složkou je kyselina 5-aminosalicylová (Salofalk, Sulfasalazin). Používána je ovšem i celá řada dalších léků potlačujících nepřiměřenou obranou reakci Vašeho těla.

Co neovlivníte

Zabránit vzniku Crohnovy choroby je prakticky nemožné. Neexistuje žádný jednoznačný způsob jak se této nemoci spolehlivě vyhnout.

Co můžete sami

Jak snížit riziko vzniku Crohnovy choroby? Prokázanými rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění jsou – nadbytek cukru v potravě, kouření a rodinná zátěž. Rodokmen, do kterého jste se narodili ovlivníte asi jen stěží, ostatní faktory však závisí již jen na Vaší vůli.  Pokud u Vás již tato nemoc propukla plátí několik základních režimových opatření. Vyhýbejte se velké fyzické zátěži. Tělesná aktivita je důležitá, její formu a intenzitu byste však měli nejdříve konzultovat se svým lékařem. Velký význam na ovlivnění průběhu nemoci má i úprava Vaší stravy. Vyhýbejte se dráždivým jídlům. Pokud u Vás bylo prokázáno zůžení střeva v důsledku choroby, neměli byste konzumovat větší množství zbytkové stravy (např. pomeranče), které by Vás mohlo ohrozit poruchou střevní průchodnosti.

Máte riziko onemocnění Crohnovou chorobou ?

Pro vznik Crohnovy choroby existuje určitá vrozená dispozice. Pokud se vyskytne onemocnění u někoho ve Vaší rodině, zvyšuje se riziko onemocnění i pro ostatní pokrevní příbuzné, tedy i pro Vás.   Riziko si zvyšujete i tehdy, preferujete-li stravu s nízkým obsahem vlákniny, nadbytkem rafinovaného cukru, nebo se oddáváte kuřáckým zlozvykům.

Časté otázky